Mleczne Inspiracje

Salt-n-Pepper logo

Blog

Komentarze(0)

Witaminy z grupy B, których w produktach mlecznych nie brakuje, są kluczowe dla właściwego rozwoju i funkcjonowania mózgu oraz całego układu nerwowego, mają wpływ na pamięć, koncentrację oraz kojarzenie i zdolność do logicznego myślenia.
Mleko i jego przetwory są szczególnie ważnym źródłem witamin B2 i B12.

Udowodniono, że niedobory tych witamin zaburzają równowagę psychiczną, prowadzą do nadmiernej drażliwości, apatii, stanów depresyjnych, a także osłabiają koncentrację oraz zapamiętywanie i odtwarzanie informacji.
Dodatkowo, przy niedoborach witaminy B2 odczuwamy znużenie, zmęczenie i niechęć do pracy umysłowej.

Witamina B12 z kolei odgrywa istotną rolę w tworzeniu otoczki mielinowej, która chroni komórki nerwowe, a jej niedobory, zwłaszcza w okresie rozwojowym, mogą być przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego.

B12 to także witamina potrzebna w procesie tworzenia neuroprzekaźnikow odpowiedzialnych za przepływ
informacji między komórkami, tym samym jej obecność poprawia koncentrację, zwiększa szybkość kojarzenia faktów i ułatwia uczenie się. Jednakże witaminy z grupy B istotne są nie tylko dla układu nerwowego.

Pełnią też ważne role w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Dodatkowo witamina B12 bierze udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek, które transportują
tlen i dostarczają go do każdej komórki ciała, w tym także do serca i mózgu.

Niedobory witaminy B12 (obok niedoborów żelaza i kwasu foliowego) mogą więc być przyczyną niedokrwistości.
Z kolei witamina B2 jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy narządu wzroku oraz utrzymania prawidłowego stanu błon śluzowych i zachowania zdrowej skory.
Przy jej niedoborach obserwujemy łuszczenie się i pękanie warg (zajady w kącikach ust), zmiany zapalne języka i ogniska zapalne skory.

Spożywając regularnie produkty mleczne bez problemu pokryjemy zapotrzebowanie na te witaminy – 2 szklanki mleka (500 ml) pokrywają zapotrzebowanie przeciętnej kobiety na witaminę B2 i B12 w około 80%.

Categories
Bez kategorii